PRVI KORAK KA EP Košarkašice Srbije rešile dramu sa Turskom

Srbija će biti domaćin i kvalifikacionog turnira za žene (foto : KSS)

Košarkašice Srbije započele su kvalifikacije za Eurobasket 2021. pobedom nad selekcijom Turske u Hali sportova „Ranko Žeravica“ – 59:56.

Pred ovaj prvi, novembarski prozor „kraljice“ su se okupile u ponedeljak i nisu imale mnogo vremena za pripremu i trening. Usred početka klupske sezone morale su da se prešaltaju na reprezentativne obaveze.

Pozitivnu energiju prilikom prvog viđenja od osvajanja evropske bronze, košarkašice Srbije pokušale su da prenesu i na parket.

Selektorka Marina Maljković nije mogla da računa na povređene Sonju Petrović i Draganu Stanković. Njihova mesta u odnosu na EP zauzele su Miljana Bojović i Tina Krajišnik (devojačko Jovanović).

Prva četvrtina protekla je pretežno u egal igri i dosta promašaja na obe strane… Poznato je koliko Maljkovićeva insistira na jakoj defanzivi, i kada je odbrana bila neprobojna, košarkašice Srbije imale su prednost.

Na startu druge deonice tri minuta proteklo je bez koša. Glavni adut Turske bila je visoka i snažna Holingsvort, kojoj su trojkama odgovorile Ana Dabović i Dajana Butulija za 19:17.

Blistala je naš plej u tim trenucima… Imala je Dabovićeva maestralno proigravanje Nine Milić i pogodak iz naskoka za plus šest (25:19). Takt igri pored pomenutih devojaka davala je i Aleksandra Crvendakić koja je imala čak pet „krađa“, a na veliki odmor otišlo se rezultatom 27:25.

Nikola Milić odlična protiv Turske (FOTO: Pedja Milosavljević / Starsport)

Nešto sporiji početak trećeg kvartala prekinula je sjajna Nikolina Milić. Naš centar je potpuno kontrolisala reket na obe strane, a prodorom se pobrinula za velikih 35:27 u 26. minutu.

Bilo je i plus devet na šta su gošće odgovorile serijom 9-0, da bi fenomenalna Ana Dabović sa pet vezanih poena vratila prednost – 44:39. Odbrana je dobro funkcionisala i odbijala sve napade Turkinja za koje je noćna mora bila Aleksandra Crvendakić.

Sjajna košarkašica Šoprona nanizala je sedam bitnih poena za 51:42 u 33. minutu. Ubrzo su košarkašice Srbije došle i do prve dvocifrene prednosti na meču, posle saradnje Milićeve i Krajišnik53:43.

I opet su protivnice zapretile prilaskom na minus šets, ali su „kraljice“ imale rešenje. Crvendakićeva je dva puta hvatala loptu u napadu, da bi Dabovićeva uz zvuk sirene pogodila za 55:47. Međutim, gošće se nikako nisu predavale, pa smo pred poslednja tri minuta imali izjednačenje – 55:55.

Nije moglo bez dramatične, penal završnice… Dobra odbrana i pogođena oba penala Milićeve, te polovičan učinak Čanitez! Zaorilo se tada i „Srbija, Srbija“ sa dobro ispunjenih tribina hrama košarke na Novom Beogradu.

Dramu je rešila kapiten Jelena Bruks „dugom dvojkom“ i neverovatna Aleksandra Crvendakić ukradenom loptom za konačnih 59:56!

OBAVEZNO POGLEDAJTE Zvezda – Real 60:75 | Utišana Himna Evrolige, Kiss Cam i Bongo Cam U Areni