SUPERLIGA: Mirna ruka Davidovca, Zvezda vodi u velikom finalu!

Iz tabora Zvezde nezadovoljni organizacijom drugog meča u kojem je domaćin bio Partizan (FOTO: Marko Đoković)

U prvoj utakmici finalne serije Košarkaške lige Srbije, Crvena zvezda je u neizvesnoj završnici savladala Partizan sa 98:94.

Najefikasniji u pobedi crveno-belih bio je Dejan Davidovac sa 20 poena, dok je Filip Čović dao 18.

Ognjen Dobrić dodao je 16, a Boriša Simanić 14.

Kod Partizana se istakao Aleks Renfro sa 20 poena, dok je kapiten Novica Veličković ubacio 17.

Markus Pejdž dao je 12, a Vanja Marinković i Ognjen Jaramaz po 11.

Od samog početka krenuo je pravi festival trojki, koji je započeo Bili Beron, a nastavio Davidovac.

Partizan se, za razliku od Zvezde, u uvodnoj deonici više oslanjao na igru pod košem.

Već na polovini prve četvrtine, oba tima ušla su u problem s faulovima, a Andrea Trinkijeri je prvo reagovao tajm-autom kad su domaći poveli 20:12.

Publika u punoj hali “Aleksandar Nikolić” mogla je da uživa u efikasnom početku derbija, pošto je ubačeno čak 52 poena u prvih 10 minuta (30:22).

Jaramaz je smanjio na 33:30, da bi ubrzo zatim Simanić napravio mini-šou, sa četiri pogotka iz pet šuteva.

Crno-beli su počeli da pogađaju van linije 6,75 pa su tako na polovini druge deonice imali 5/7, a domaćin 9/18.

Igrala se brza košarka, bilo je i dosta promašaja, ali kao i u uvodnoj četvrtini, poeni su se nizali, za 48:40 pred “veliki odmor”.

Čović je bio nepogrešiv s linije slobodnih bacanja (FOTO: Marko Đoković/Starsport)

U Zvezdi je u svakom trenutku neko bio raspoložen, da li je to bio Dobrić, Čović ili pak Davidovac, a na drugoj strani je Pejdž vratio Partizan u igru.

Amerikanac iz redova crno-belih vezao je dve trojke, pa pogodio i flouter, što je nateralo Milana Tomića da traži tajm-aut jer se dvocifrena prednost istopila.

Čović je iznuđivao prekršaje pod košem i bio siguran s linije slobodnih bacanja, pa je utakmicu završio 10/10 s penala.

Veličković je u velikom stilu okončao treću deonicu, kada je posle solo akcije pogodio trojku uz zvuk sirene za 73:68 pred odlučujuću četvrtinu.

Veličković je odigrao kapitenski (FOTO: Marko Đoković/Starsport)

Poslednja deonica počela je “koš za koš”, a nakon dva minuta Nikola Janković zaradio je petu ličnu, za burnu reakciju Trinkijerija.

Janković je čuvao Odža, priključio mu se Rade Zagorac, a sudija je okarakterisao potez krila Partizana kao prekršaj.

Trinkijeri je potom dobio jednu tehničku pa drugu i za njega je utakmica bila završena.

Zvezda je tad vodila sa 73:70, a vrlo brzo vraćena je i dvocifrena prednost, međutim ta scena kao da je probudila košarkaše gostiju.

Prednost se brzo istopila zahvaljujući iskusnom Renfrou, pa smo u poslednjih tri i po minuta imali egal situaciju (83:83).

Upravo Renfro je s bacanja doneo i prvo vođstvo crno-belima, a Zvezda je ušla u mini-krizu, za dramatičnu završnicu.

Rivers je pogodio s poludistance za 88:84, a Veličković vratio Partizan na svega dva poena minusa.

Davidovac je pogodio svoju četvrtu trojku, da bi Dobrić minut pre kraja doneo naizgled velikih 94:88 za domaće.

Ipak, crno-beli su ukrali loptu na 20 sekundi pre kraja, bili sigurni i na sedam sekundi pre poslednjeg zvuka sirene bilo je 96:94.

Pejdž je brzim faulom poslao Davidovca na liniju bacanja.

Zvezdin najefikasniji igrač hladnokrvno je pogodio za konačnih 98:94 i vođstvo u finalnoj seriji.

Druga utakmica velikog finala zakazana je za 12. jun u 19 časova.

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN 98:94 (30:22, 18:18, 25:28, 25:26)

Hala: “Aleksandar Nikolić”, Beograd
Gledalaca: 5.231
Sudije: Milivoje Jovčić, Aleksandar Glišić, Vladimir Jevtović

CRVENA ZVEZDA: Čović 18 (pet asistencija), Kešelj, Davidovac 20 (pet skokova), Nenadić, Lazić, Faje, Beron 12, Dobrić 16, Ristić 4, Simanić 14, Rivers 3, Odžo 11 (osam skokova)
Trener: Milan Tomić

PARTIZAN: Janković 8 (sedam skokova), Pejdž 12, Pušica, Marinković 11, Jaramaz 11, Veličković 17, Tanasković, Zagorac 3, Renfro 20, Janković 2, Gagić 5, Nikolić 5
Trener: Andrea Trinkijeri