ZVEZDINI RIVALI U LIGI ŠAMPIONA Finalista, “braća” i stari znanac

Fudbalere Crvene zvezde očekuju velika iskušenja (FOTO: Starsport)

Crvena zvezda se drugi put u u isto toliko sezona plasirala u grupnu fazu Lige šampiona. Rivali će joj biti velika evropska imena.

Engleski Totenhem, prošlogodišnji finalista ovog takmičenja, šampion Nemačke Bajern, i “bratski” Olimpijakos.

Kroz bogatu istoriju crveno-beli su vodili velike bitke sa ovim klubovima.

TOTENHEM

Jedini međusobni susret ovih rivala desio se u osmini finala Kupa UEFA, u sezoni 1972/73 – Zvezda i Totenhem.

Crvena zvezda je do osmine finala srušila Lozano i Valensiju.

Prvi meč u istoriji Crvena zvezda i Totenhem odigrali su na “Vajt Hart Lejnu” u Londonu, 29. novembra 1972. Tada je engleski predstavnik slavio rezultatom 2:0.

Revanš na Marakani odigrao se 13. decembra iste godine, pred nešto više od 70 000 gledalaca. Beogradska ekipa je dobila tu utakmicu minimalnim rezultatom 1:0, a strelac jedinog pogotka bio je Vojin Lazarević, na asistenciju Dragana Džajića.

To nije bilo dovoljno da se crveno-beli plasiraju u četvrtfinale Kupa UEFA, ali je decembarska noć dugo ostala u sećanju navijačima.

Osim ovog dvomeča, dva kluba vezuje još nešto.

Bivši kapiten Crvene zvezde, pokojni Goran Bunjevčević, sa velikim uspehom je nastupao i za londonski tim, u periodu od 2001 do 2006. godine. Za to vreme, odigrao je 51 utakmicu u dresu “pevaca”.

BAJERN

Nema simpatizera Crvene zvezde kojem pomen minhenskog Bajerna ne budi lepa sećanja. Naravno, svi se odmah prisete antologijskog polufinala iz 1991. godine, ali to nije prvi duel ovih rivala.

1979, dvomeč šesnaestine finala Kupa UEFA bio je ništa manje neizvestan.

U prvom duelu, odigranom na Olimpijskom stadionu u Minhenu, Nemci su rutinski slavili sa 2:0.

Ipak, revanš je doneo potpuno drugačiju sliku; 12. decembra, pred 100 000 ljudi, Crvena zvezda je odigrala jedan od najboljih mečeva u tadašnjoj istoriji.

Izabranici Branka Stankovića su već u prvom poluvremenu anulirali zaostatak iz Nemačke, golovima Dušana Savića i Vladimira Petrovića – Pižona.

Srebrenko Repčić je početkom drugog dela igre doneo neverovatnih 3:0 Zvezdi, ali je Diter Henes sa dva brza gola ipak sprečio podvig Beograđana.

Osveta je bila slatka.

A stigla je 1991. godine, u legendarnom polufinalu Kupa šampiona.

Kao i 12 godina ranije, prva utakmica odigrana u Minhenu.

Bajern je poveo golom Rolanda Volfarta u 22. minutu. Međutim, “zlatna kopačka Evrope” za 1991. godinu, Darko Pančev, izjednačio je rezultat.

Dejan Savićević je doneo pobedu srpskoj ekipi posle sjajnog kontranapada.
Revanš je počeo odlično za Zvezdu, Mihajlović je matirao Aumana golom iz slobodnog udarca.

I baš tada, kada je izgledalo da je Bajern “na konopcima”, usledio je šok.
Kao i mnogo godine ranije, dva brza gola Nemaca unela su nemir kod navijača.

Usledila je neverovatna završnica, u kojoj se “nebo otvorilo, a stadion eksplodirao”.

Mihajlović je ubacio loptu sa leve strane, a kapiten Bavaraca Augentaler ubacio loptu u svoju mrežu.

Poznato je da je u kasnijem finalu Crvena zvezda postala šampion Evrope.

Poslednji duel srpske i nemačke ekipe odigran je u Kupu UEFA, u grupnoj fazi.

Na Marakani je Zvezda hrabro odigrala protiv velikog favorita, ali nije uspela da osvoji bodove (2:3). Koroman je doveo crveno-bele u vođstvo, Klose izjednačio, da bi drugo poluvreme donelo festival golova.

Milijaš je sjajnim udarcem doneo novu prednost svom timu, ali u poslednjih pet minuta Bajern je ipak uspeo da preokrene. Ranđelovića je savladao najpre Klose, a potom i tada mladi Toni Kros.